Ondertussen, aan het Leidseplein…

Jan David op 08 april 2011 32 reacties Laatste door prullenbak

Naar aanleiding van de recente bouwactiviteit op de begane grond van Leidseplein 25, onderdeel van het Hirschgebouw in Amsterdam, is One More Thing op nader onderzoek uitgegaan. We wilden ontdekken hoe Neerlands eerste Apple Store eruit gaat zien en hoelang we er nog op moeten wachten totdat de deuren eindelijk geopend worden.

Met dank aan de wet openbaarheid van bestuur kunnen we een eerste tipje van de sluier oplichten: we weten iets beter wat er gaat komen, maar nog niet wanneer. Het is namelijk nog steeds wachten op een bouwvergunning.

De bouwvergunningsaanvraag is door de gemeente in behandeling genomen op 17 januari 2011, maar het Hirschgebouw is een rijksmonument. Dit betekent dat wanneer je wilt verbouwen de welstandscommissie om advies wordt gevraagd over de aanpassingen in het in- en exterieur. De verslagen van de welstandscommissie geven ons een eerste beeld van wat we straks mogen verwachten van de Amsterdamse Apple Store. Wij schetsen alvast een beeld:

OMT-impressie van de Apple Store Amsterdam

De welstandscommissie is inmiddels akkoord met de aanpassingen aan de buitenkant van het gebouw: het vervangen van de puien en het verbeteren van de verbinding tussen binnen en buiten. Met de aanpassingen aan de binnenkant en de vertaling naar de lokale situatie van Apple’s retailformule inclusief grote vide en glazen ronde trap, hebben ze echter nog grote moeite. Voor dit onderdeel is daarom negatief geadviseerd.

Welstandsadviezen zijn in principe bindend, maar kunnen door de gemeente overruled worden. Interessant in dit licht is de opmerking die de welstandscommissie maakt in een plenaire vergadering van alle Amsterdamse commissies:

Het Hischgebouw aan het Leidseplein (volgnr. 59193, 59219) krijgt een nieuwe functie waarvoor een aantal aanpassingen aan het ex- en interieur nodig zijn. Met name over de inwendige wijzigingen in het rijksmonument heeft de commissie negatief geadviseerd. De voorgestelde ingrepen in de structuur ten behoeve van het winkelconcept van de nieuwe huurder, zijn volgens de commissie te ingrijpend en willekeurig en daarom niet acceptabel. Vanwege de economische druk vreest de commissie een contrair besluit van het stadsdeel.

Welstand verwacht dus dat het bestuur van het Stadsdeel Centrum, Apple zo graag in de stad wil hebben, dat ze de bezwaren van welstand zal wegwuiven en vergunning zal verlenen. Een echte Apple Store in de stad is schijnbaar erg aantrekkelijk! Het is bij ons nog niet bekend of de interieurplannen voor het interieur een derde keer aan welstand voorgelegd gaan worden, of dat Apple het laat aankomen op de politiek. Inmiddels is aangevangen met de vergunningsvrije delen van de verbouwing en het schoonmaken van de gevel. Op de betonschaar die de vide in het gebouw knipt moeten we nog even wachten.

Het Amerikaanse architectenbureau Bohlin Cywinski Jackson is waarschijnlijk verantwoordelijk voor het ontwerp. Dit bureau ontwierp tot nu toe alle Apple Flagship Stores. Het Amsterdamse architectenbureau Studio C wordt ingezet om de lokale ervaring met bouw- en monumentenvergunningen en eerder opgedane ervaringen met het Hirschgebouw.

Wil je de voortgang aan het Leidseplein met eigen ogen aanschouwen? Kom dan a.s. zaterdag om 13.00 uur naar de OMT Lenteborrel in het Vondelpark. Op een steenworp afstand van de toekomstige place-to-be voor Applefans.

32 reacties

Chorro

Chorro op 08 april 2011

Dat zijn mooie AutoCAD tekeningen!

Froggle

Froggle op 08 april 2011

Ik kijk er naar uit, maar ik denk dat het op z’n vroegst 2012 wordt.

THX-1138

THX-1138 op 08 april 2011

Wat heeft een Apple Store meer te bieden dan een gemiddelde APR?? Niet zo veel toch, behalve misschien een chique jasje..? Ik probeer de hype even te begrijpen..

KarelWillem

KarelWillem op 08 april 2011

THX-1138 Wat heeft een Apple Store meer te bieden dan een gemiddelde APR??

Een Genius-bar bijvoorbeeld.
Waar je elke simpele vraag kan voorleggen, mits je tenminste zes dagen van tevoren ‘een nummertje hebt getrokken’.
.
Nee, niet zo bar veel natuurlijk, behalve dat ze altijd in een mooi pand zitten.

Da Vinci

Da Vinci op 08 april 2011

Ik blijf lekker bij m’n lokale appleboer icentre kopen, weet ik tenminste dat de service goed is en ze hebben eigen technische dienst! Zo’n store zal het vast weer opsturen en dan ben je een week/paar weken iets kwijt, like media markt.

knekkie

knekkie op 08 april 2011

Wel een erg kleine opslag ruimte in die tekening :P
Maar hey, ik weet niet hoe dat in het echie is natuurlijk

Da Vinci Ik blijf lekker bij m’n lokale appleboer icentre kopen, weet ik tenminste dat de service goed is en ze hebben eigen technische dienst! Zo’n store zal het vast weer opsturen en dan ben je een week/paar weken iets kwijt, like media markt.

.
volgens mij is dat juist de meerwaarde. Reparatie inpandig of gelijk omruilen voor een nieuw product juist omdat je bij apple zelf staat en niet bij een tussen handelaar zoals een APR.
.
maar ik kan het mis hebben. Verder over service… ik denk dat juist in de officiële apple store de service Tip top in orde zou moeten zijn. Fijn dat je lokale APR zo goed is. Maar ik verwacht van Apple zelf niet minder dan goede service.

Aeno

Aeno op 08 april 2011

Wat moet ik me bij dat ‘kids’ gedeelte voorstellen? Dus toch die Playmobil Apple Store? :D

Sjakelien

Sjakelien op 08 april 2011

Alles goed en wel, maar ik heb nog geen bewijs gezien dat ‘de nieuwe huurder’ inderdaad Apple zou zijn. Speculatie, kortom. Wishful thinking.

iphoneclub.nl

iphoneclub.nl op 08 april 2011

ALS (en met de nadruk op ALS) de Apple Store in het Hirsch-gebouw komt, dan hebben ze in ieder geval aardige buren Wij zitten met iPhoneclub.nl en iPadclub.nl namelijk sinds kort in een met allerlei andere leuke ondernemers gedeelde kantoorruimte boven het naastgelegen de Balie. Zie ook Bovendebalie.nl.

We moeten alleen nog uit zien te vinden welke afluisterapparatuur sterk genoeg is zodat we alle roddels en nieuwe releases vanuit het hoofdkantoor van Apple Nederland (bovenverdieping Hirsch-gebouw) kunnen aftappen Daar kijken we namelijk recht op uit vanuit onze ruimte

spacefreek

spacefreek op 08 april 2011

Sjakelien Alles goed en wel, maar ik heb nog geen bewijs gezien dat ’de nieuwe huurder’ inderdaad Apple zou zijn. Speculatie, kortom. Wishful thinking.

http://www.onemorething.nl/2010/11/omt-scoop-apple-store-amsterdam-in-2011-open/

Richard Kruizinga

Richard Kruizinga op 08 april 2011

Welstand verwacht dus dat het bestuur van het Stadsdeel Centrum, Apple zo graag in de stad wil hebben, dat ze de bezwaren van welstand zal wegwuiven en vergunning zal verlenen. Een echte Apple Store in de stad is schijnbaar erg aantrekkelijk!

Meent u dat nou echt?? Wat voor het bestuur vooral van belang is, dat er een partij in komt die de huur betaalt en kán betalen. Het maakt ze weinig uit wat erin komt, zolang het maar past bij de uitstraling van het gebouw en de huurder kapitaalkrachtig genoeg is. Apple zorgt echt niet voor een nieuwe toestroom van toeristen naar Amsterdam… dan valt er wel meer te beleven.

hansiedejong op 08 april 2011

Aeno Wat moet ik me bij dat ’kids’ gedeelte voorstellen? Dus toch die Playmobil Apple Store? :D

Daar staan wat iMacs met wat kinderspelletjes en van die lage ballen waar de kinderen op kunnen zitten. Heel leuk bedacht weer. Zag dat ‘kids’ gedeelte ook in New York.

Pete.Z

Pete.Z op 08 april 2011

Een rijksmonument slopen om er een winkel in kwijt te kunnen is nooit grappig.
Ook niet als het een Apple winkel is.

iMacDonalds

iMacDonalds op 08 april 2011

OMT onderzoekt zelf is iets in plaats van alles van andere sites te halen!
Leuk artikel.

Hailstorm

Hailstorm op 08 april 2011

WOB met de nodige vertraging. De aangehaalde documenten zijn van 23 februari 2011, de zaken liggen momenteel anders dan geschetst in dit artikel…

Zakske

Zakske op 08 april 2011

De verslagen van de welstandscommissie geven ons een eerste beeld van wat we straks mogen verwachten van de Amsterdamse Apple Store.

In essentie behelst alles wat jullie hier aanhalen nog helemaal niks. Zo waren er bijvoorbeeld in mei van 2007 al sterke indicaties voor een Apple Store in Little Rock (Arkansas), maar uiteindelijk ging het niet door. In Little Rock was er ook al een bouwaanvraag, en Apple was zelfs al actief personeel aan het werven. Nu is Amsterdam natuurlijk wel interessanter dat zo’n godvergeten gat ergens in het midden van de Verenigde Staten, maar goed…

Little Idiot

Little Idiot op 09 april 2011

Apple zorgt echt niet voor een nieuwe toestroom van toeristen naar Amsterdam… dan valt er wel meer te beleven.

Nou… zelfs in het dorp Apeldoorn stonden ze in de rij voor een iPad2. Er zullen er allicht rijen voor de deur liggen bij een nieuw Apple-speeltje.

maar ik heb nog geen bewijs gezien dat ‘de nieuwe huurder’ inderdaad Apple zou zijn.

even in zoomen op de plattegrond misschien?

iPredict

iPredict op 09 april 2011

Erg jammer, ik zal het niet aankomende zaterdag kunnen bewonderen. Het zou wel leuk zijn als Steve er een beetje aandacht aan besteed in een Keynote wanneer deze Apple Store officieel geopend is, zoals hij in afgelopen september al deed met de Apple Stores in Frankrijk, Engeland en China..

macsterdam

macsterdam op 09 april 2011

Pete.Z
Een rijksmonument slopen om er een winkel in kwijt te kunnen is nooit grappig.
Ook niet als het een Apple winkel is.

Zoveel valt er niet meer te slopen. Kijkend naar alleen de buitenkant, denk je dat het Hirsch een mooi gebouw is. Eenmaal binnen, zie je pas hoe verschrikkelijk slecht het gebouw de afgelopen 20/30 jaar onderhouden/verzorgd is. Zo zijn bijna alle plafondornamenten weggehakt of flink beschadigd. Hier een voorbeeldje van van een stukje plafond dat nog soort van ok is: http://tinyurl.com/3pt24fk
Mocht Apple er een winkel openen, dan heb je goeie kans dat het gebouw er alleen maar beter van wordt. Btw, Het Hirsch was vroeger een winkel (warenhuis).

MacMeijers

MacMeijers op 09 april 2011

De kwaliteit van welstandscommissies is doorgaans aanmerkelijk veel lager dan de ontwerp kwaliteiten van Apple. In dat opzicht is het geen enkel probleem als de dit soort ‘kwaliteits” commissies wordt overuled

boog op 10 april 2011

In zekere zin komt Apple weer terug naar het Hirschgebouw.

Begin jaren 90 bevond zich aan de ‘achterkant’ van het gebouw (in het steegje tegenover het Americain) een dealer van NeXT spullen. Ik stond daar regelmatig in de etalage te loeren als ik op de nachtbus wachtte.

Koen van Tongeren

Koen van Tongeren op 10 april 2011

@ boog: leuke/mooie observatie.

Sjakelien

Sjakelien op 11 april 2011

@spacefreek: Ik zou het echt heel leuk vinden als het doorging, daar niet van, ik woon om de hoek van het Leidseplein, maar monopoliehouder van dit nieuws is onemorething.nl, die citeert uit ‘betrouwbare bronnen’.
Zolang niet duidelijk is welke bronnen dat zijn, en hoe die aan hun informatie komen, blijft het speculatie.

iSponge

iSponge op 11 april 2011

@Sjakelien: als ik het goed begrijp uit de 2e alinea, dan kan je concluderen dat ze gewoon navraag gedaan hebben “op het gemeentehuis”

Sjakelien

Sjakelien op 11 april 2011

@iSponge: Ik zie nergens officieel bevestigd dat “de nieuwe huurder” daadwerkelijk Apple zou zijn.
Waarom hamer ik hier zo op? Allereerst wil ik vooropstellen dat ik het bijzonder op prijs stel dat OMT zich journalistiekerig ontwikkelt.
Echter: ‘betrouwbare bronnen’ die niet genoemd kunnen/willen worden, hoeven helemaal niet betrouwbaar te zijn. Stel nu, dat de de nieuwe huurder GEEN Apple zou zijn, maar bijvoorbeeld Hennes & Maurits, dan is het toch een vrij nutteloze inspanning om alvast een inrichting te gaan dromen.
Whatever: ik wil er ook in geloven, maar ik heb nog geen bewijs gezien.

Jan David Hanrath

Jan David Hanrath op 11 april 2011

@Sjakelien We zien elkaar bij de opening!

computer space op 12 april 2011

Kun je ook even de gevels posten? Ik neem aan dat die ook bij de fase 1 bouwaanvraag zitten?

computer space op 12 april 2011

Hier is het hele verhaal:
http://www.welstand.amsterdam.nl/zoek_een_advies_behandelstatus?id=59219
Raar dat er bij Amsterdam geen tekeningen bij staan. Nijmegen is nog altijd kampioen informatievoorziening wat bouwaanvragen betreft.

JWVD

JWVD op 12 april 2011

Laten we maar hopen dat die snel komt dan.

MikeyV

MikeyV op 12 april 2011

Het zou natuurlijk wel een gemiste kans van jewelste zijn als er onder het Hoofdkantoor van Apple NL geen Apple Store komt.

Ik ben ook reuze benieuwd of het beperkt blijft tot 1 Apple Store in NL of dat andere plaatsen ook nog verblijd gaan worden.

samplex op 14 april 2011

Eindelijk een Genius bar, gratis workshops.

Ook hoef je niet meer te wachten als er nieuwe hardware uitkomt zoals bijv. met de Magic Trackpad toen der tijd.
Deze was gelijk te koop in een Apple store maar de APR’s kregen deze pas veel later of je moest hem via de Online NL Apple store kopen.

Apple verkoopt het liever via hun eigen Apple store dan een APR want moet er ook nog aan verdienen.

prullenbak

prullenbak op 19 april 2011

De trap komt voort uit de winkelformule en niet uit het monument en heeft daarmee ten opzichte van het gebouw een ‘tijdelijk’ karakter. De commissie wijst op de getoonde voorbeelden van dezelfde winkelformule op andere locaties waar de glazen trap verder inpandig is geplaatst.

Wilt u nog meer aanwijzingen?

 


Je kunt alleen reageren met een gratis OMT account.
Log in of registreer.

Inloggen

of Wachtwoord resetten?